Jak wyciszyć dziecko przed snem

Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Dzieci często mają problem z przejściem z aktywności w ciągu dnia do spokoju nocy. W tym, jak wyciszyć dziecko przed snem z pomocą przychodzą wieczorne rytuały. Powtarzające się sytuacje dają dzieciom jasność i orientację, szczególnie wtedy, gdy maluchy są zmęczone i marudzą.

Dzieci uwielbiają rytuały, ponieważ dają im poczucie bezpieczeństwa i spokój. Szykowanie do snu zaczyna się więc na długo przed położeniem się dziecka do łóżka. Do wieczornych rytuałów należy zarówna fizyczna aktywność dziecka, jak i późniejsze wyciszające zabawy oraz zajęcia, wspólne zjedzenie kolacji, rozmowa z rodzicami, rodzeństwem, mycie, szczotkowanie zębów i na koniec samo położenie się do łóżka. Śpiewanie piosenek, opowiadanie bajek, czytanie książeczek są zakończeniem wieczornego rytuału.

W łóżku dziecko musi się czuć dobrze, więc powinno to być miejsce, w którym spokojnie i bezpiecznie prześpi noc. Spokojne zasypianie na pewno ułatwi ładna pościel, obecność ulubionego pluszaka, ale także doświadczenie związane z chodzeniem spać. Jeśli dziecko musi iść do łóżka za karę albo kojarzy mu się z miejscem cowieczornego dramatu zasypiania, wówczas łóżko nie będzie odpowiednim miejscem, gdzie dziecko będzie się dobrze czuło. Jeśli jednak dziecko kojarzy z zasypianiem ulubione wieczorne rytuały, będzie się cieszyć z tych przytulnych chwil przed snem.


Polecamy inne artykuły powiązane z tematem:

Podstawy dobrego usypiania niemowlaka

Oznaki senności u niemowląt


Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

1 thought on “Jak wyciszyć dziecko przed snem?

    […] nauczymy się odczytywać pierwsze sygnały senności, wypracujemy z dzieckiem rytuał usypiania i uspokoimy tym jego system nerwowy oraz układ hormonalny, ucząc maluszka, że sen i związana z […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *