Jesienne liście – sekwencyjna kolorowanka

Malowanie i rysowanie rozwija motorykę małą i wspiera koordynację wzrokowo-ruchową, stanowi tym samym doskonałe przygotowanie do nauki pisania, usprawniając jednocześnie procesy myślowe. Kolorowanie według wzoru, a szczególnie zgodnie z sekwencją, wspomaga dodatkowo rozwój inteligencji logiczno-matematycznej oraz percepcji wzrokowej (rozróżnianie powtarzalności). Kolorowanka sekwencyjna z liśćmi to zabawa, która stanowi dobry trening spostrzegawczości, dokładności i systematyczności. Skupienie uwagi na zadaniu kształtuje koncentrację dziecka.

Przebieg zabawy z kolorowanką

Wiek: od 4,5 lat (ze względu na szczegóły)

Materiały: kolorowanka sekwencyjna z liśćmi (do pobrania), kredki/mazaki/farbki

Zamieszczoną poniżej kolorowankę można pobrać i wydrukować, a następnie dać maluchowi, aby pokolorował liście według zapoczątkowanego wzoru.

Jeśli dziecko ma problem z określeniem prawidłowości wzoru, należy na spokojnie naprowadzić je na właściwy tor rozumowania, nie dając jednak od razu gotowych odpowiedzi. Rozwiązanie problemu przez dziecko to dodatkowe ćwiczenie procesów kojarzeniowych — warto dać dziecku czas, aby jego umysł wykształcić pewne umiejętności.

Samodzielne wykonanie zadania jest dla dziecka powodem do radości i wzmacnia w nim wiarę we własne możliwości.

jesienne liście - sekwencja

Można też stworzyć własne sekwencje kolorów dla dziecka, pobierając czystą kolorowankę.

jesienne liście - sekwencja czysta 1

Kolorowanka sekwencyjna z liśćmi do pobrania tutaj.

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *