„Język niemowląt” i „Język dwulatka”

„Język niemowląt” i „Język dwulatka”

Książki „Język niemowląt” i „Język dwulatka” Tracy Hogg, dyplomowanej pielęgniarki i położnej oraz konsultantki w dziedzinie opieki nad małymi dziećmi (zaklinaczki dzieci), mogą stać się niezawodną pomocą w codziennych zmaganiach rodzicielskich. Zawierają przejrzyste porady poparte wieloletnimi obserwacjami, doświadczeniami i wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Autorzy: Tracy Hogg i Melinda Blau

Obie pozycje napisane są mądrze, z energią i entuzjazmem. Należy jednak pamiętać, iż nie są to instrukcje obsługi, ale poradniki sugerujące różne rozwiązania jednego problemu, podlegające modyfikacjom w zależności od dziecka. Autora uwrażliwia na to czytelnika-rodzica, przedstawiając charakterystykę poszczególnych typów osobowości maluchów. W swych książkach podaje wiele wskazówek na temat organizacji codziennych czynności domowych i opiekuńczo-wychowawczych oraz pomaga dzieciom (i rodzicom) zdobywać samodzielność. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się łatwiejsze, ale życie z maluchem może obalić wiele postanowień. Niemniej książki te stanowią podstawową pozycję w biblioteczce każdego rodzica i przy niejednym problemie okażą się niezastąpione.

Można przeczytać je od początku do końca, a można sięgnąć w momencie, gdy potrzebujemy konkretnej porady. Układ treści jest przejrzysty, przemyślany i dopasowany do konkretnych sytuacji.

„Język niemowląt”

Autorka w pierwszej części przekonuje czytelników, że reakcje noworodków są czytelne i zrozumiałe oraz adekwatne do bodźców, jakie dziecko odbiera z otoczenia. Po przeczytaniu tej publikacji nie będą już zagadką odpowiedzi na takie pytania, jak:

  •  dlaczego moje dziecko wydaje się ciągle głodne?
  •  skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko je, skoro karmię je piersią?
  •  czy mam brać na ręce płaczące niemowlę, jeśli nie chcę, by wymuszało coś na mnie płaczem?
  •  czy noworodek powinien spać sam w łóżeczku?
  •  dlaczego moje dziecko potrafi płakać całą noc, a inne cudownie śpi?

„Język dwulatka”

W tej książce autorka podejmuje zagadnienia i dylematy rodzicielskie właściwe dla okresu przed-przedszkolnego. Bowiem magiczny świat dwuletniego dziecka wymaga odpowiedniego postępowania. Tracy Hogg znakomicie tłumaczy sposoby postępowania z różnymi dziećmi oraz podaje rozwiązania rozmaitych codziennych problemów. Można się dowiedzieć, jaka jest metoda na złośnika tupiącego nogami w sklepie oraz co robić, gdy dziecko nieubłaganie marudzi. Autorka proponuje rodzicom rozwiązania, które zakładają, że każde dziecko jest inne i niepowtarzalne, wobec czego sprawdzą się podczas wychowywania aniołka, jak i małego złośnika.

  •  ZPOP — zastanowienie, pouczenie, ograniczenie, pochwała — zwrócenie uwagi, które nie zaburza poczucia bezpieczeństwa.
  •  MSW — mówienie, słuchanie, wyjaśnianie — pozwala zrozumieć sposób myślenia dziecka.
  •  PiR — porządkowanie i rytualizacja — każdy dzień staje się dzięki temu przewidywalny i spokojny.
  •  Trening umiejętności — nowe doświadczenia dla dziecka i więcej swobody dla rodziców.
  •  Świadoma dyscyplina — nauka właściwych zachowań i kontrola emocji z pełną odpowiedzialnością, że wychowujemy głównie poprzez przykład.

Obu książkom przyświeca motto autorki:

Każde dziecko jest istotą mającą swój język, uczucia oraz niepowtarzalną osobowość i jako takie zasługuje na szacunek.


M.B.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *