liczenie i figury

Koło, kwadrat, trójkąt – liczymy

Przygotowujemy 3 kartki i kredki w trzech lub więcej kolorach, w zależności jaki poziom trudności chcemy wprowadzić do zabawy.

Kartki mogą być w różnych kolorach. Wycinamy z każdej kartki jak największe figury: koło (żółte), kwadrat (niebieski) i trójkąt (czerwony). Kładziemy wycięte figury przed dzieckiem i dajemy mu 3 kredki: żółtą, niebieską i czerwoną.

Następnie prosimy dziecko, by wybrało sobie kredkę i na dużym kole narysowało jedno kółeczko, na kwadracie — dwa, a na trójkącie trzy kółeczka, wszystkie narysowane kółeczka będą w jednym kolorze. Gdy dziecko wykona zadanie, pytamy się, ile kółeczek jest na kole, ile na kwadracie, a ile na trójkącie.

Podajemy kolejne polecenia: Dorysuj na trójkącie jedno kółeczko w innym kolorze. Ile teraz jest wszystkich kółeczek na trójkącie? Ile np. w żółtym kolorze, ile w niebieskim?

Ile trzeba dorysować kółeczek na kwadracie, żeby było tyle samo co wszystkich kółeczek na trójkącie? Ile po dorysowaniu ich jest żółtych, a ile niebieskich? Ile jest wszystkich kółeczek na kwadracie?

Ile trzeba dorysować kółeczek na kole, żeby było tyle samo co na trójkącie? Ile jest po dorysowaniu w kolorze żółtym, ile w kolorze niebieskim, ile jest wszystkich kółeczek?

Ile jest w sumie wszystkich kółeczek na  kole i na kwadracie? Ile jest kółeczek na trójkącie. Ile kółeczek musimy dorysować na trójkącie, żeby było tyle samo co w sumie jest na kole i kwadracie? Dorysuj kredką czerwoną odpowiednią liczbę kółeczek na trójkącie.

Zabawę tę możemy kontynuować w dowolny sposób pamiętając, by nie przekroczyć granicy możliwości dziecka i za każdym razem chwalić za prawidłowe wykonanie polecenia.

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *