Święta Bożego Narodzenia, ich magię oraz czas z rodziną można wykorzystać na wspólne granie i zabawę. Opisywaliśmy już bożonarodzeniowe memo, a także piernikowe cienie kształtujące uważność i spostrzegawczość. Motyw świąteczny można też wykorzystać w grach planszowych. Poniżej zasady i plansza do gry matematycznej z bożonarodzeniowym wieńcem w tle. Polecana jest ona małym dzieciom, które co prawda rozpoczynają przygodę z liczeniem, ale potrafią rozróżnić liczbę oczek na kostce i doliczą do 12. Starszaki biegle liczące i dodające również mogą świetnie się przy tej grze bawić, kształtując refleks oraz strategię (o czym poniżej). Gra matematyczna z kostką to prosty sposób na szybką konfrontację i dobrą zabawę z doskonaleniem umiejętności liczenia w pamięci.
Wiek: od 4,5 lat
Potrzebne: 4-8 pionków w jednym kolorze na gracza (czyli dwa zestawy kolorów), dwie kostki sześcienne do gry, plansza (do pobrania)
Reguły dla młodszych
Każdy z graczy wybiera sobie kolor pionków. Rzuca się dwoma kostkami na raz i wyrzuconą liczbę oczek sumuje. Pionek należy postawić na polu, które zawiera wynik przeprowadzonego dodawania. Przykładowo, wyrzucono 4 i 5, pionek gracza ląduje na polu numer 9.
Wygrywa osoba, która pierwsza ustawi na planszy wszystkie swoje pionki.
Gra matematyczna z kostką — modyfikacja dla starszych
Dzieci bieglej liczące i sprawniej dodające mogą zagrać w nieco trudniejszą wersję gry, wymagającą myślenia strategicznego
Na tym etapie oprócz dodawania wykonuje się także odejmowanie. Od gracza zależy, czy wyrzuconą liczbę oczek zsumuje, czy odejmie. Trafnie podjęta decyzja pomoże wyprzedzić przeciwnika i szybciej zakończyć grę.
UWAGA! Na planszy nie ma zera ani jedynki, co może stanowić dodatkowe utrudnienie.
Ważne uwagi
Nie należy zabraniać dziecku liczenia na palcach. To naturalny etap, który w najlepszy sposób przybliża dziecko do umiejętności liczenia w pamięci. Dzieci muszą i powinny działać na konkretach, aby poprawnie wykonać obliczenia. W ten sposób właściwie kształtuje się mózg i obszary odpowiedzialne za umiejętności logicznego rozumowania, analizowania, syntetyzowania. W tym właśnie obliczenia. Dla jednych dzieci konkretem będą palce u ręki (dla wszystkich jest to najbliższy konkret), innym mogą szybciej wystarczyć oczka na kostce.
Każda gra towarzyska uczy rywalizacji i radzenia sobie z porażką. Małym dzieciom należy początkowo nieco „ułatwiać” zwycięstwo. Nie można z tym jednak przesadzić, aby maluch nie przyzwyczaił się do sukcesów. Dzięki rodzinnej atmosferze szybciej zrozumie, że przegrana nie oznacza końca świata. Nauczy się także gratulować innym. To ważna umiejętność społeczna.
Wpis bierze udział w międzyblogowym projekcie „Matematyka na święta”.
Zapraszamy do przeglądania innych propozycji zabaw z motywem bożonarodzeniowym, dzięki którym możemy spędzić kreatywnie czas z dzieckiem. Jednocześnie doskonaląc jego umiejętności matematyczne, logikę, pojmowanie świata i oswajając z niezbędnymi w życiu kompetencjami.
2 thoughts on “Wieniec bożonarodzeniowy – gra matematyczna z kostką”
Buba
(20 grudnia 2017 - 23:35)Cudny ten wieniec. Aż się chce dodawać i odejmować 🙂
Redakcja
(20 grudnia 2017 - 23:38)Dziękuję 🙂