gra matematyczna

Kostka i działania – gra matematyczna

Jest to świetna gra matematyczna pomagająca odnaleźć się w świecie rachunków. Wymaga zaledwie kilku kartek papieru A4, pisaka i kostki do gry. W grę może grać kilkoro dzieci lub dziecko z rodzicem — minimum 2 osoby.

Poniżej opisana wersja gry przeznaczona jest dla małych dzieci uczących się dodawania i odejmowania. Drugą wersję — trudniejszą proponujemy dla dzieci uczących się mnożenia, dzielenia. Grę można modyfikować w zależności, jaki stopień trudności chcemy uzyskać.

Przygotowanie

Na podłodze rozkładamy kartki papieru oznaczone znakami dodawania i odejmowania (możemy umieścić mnożenie przez 2, dziecko szybko opanuje to pojęcie) — na każdej kartce jeden znak (+ , -, x2). Dzieci siadają w odległości 1,5 metra od najbliższej kartki. Wybieramy liczbę, do której będziemy dążyć: 30 — szybka gra, 50 — normalna.

Zasady gry

Kolejno rzucamy kostką. Grę rozpoczyna najmłodszy. Jeśli kostka zatrzyma się na kartce z „+” dziecko otrzymuje tyle punktów, ile wskaże kostka. Jeśli zatrzyma się na kartce  z „-” nie dostaje i nie traci na razie żadnych punktów. Kostka na kartce „x2” oznacza, że ilość wyrzuconych oczek mnożymy razy 2 (wyjaśnić należy dziecku, że x2 to jest tyle samo, co dodanie do siebie dwóch tych samych cyfr). Kostką rzuca następna osoba. Przy drugim rzucie dziecka, dziecko musi już do swojego wyniku dodać lub odjąć liczbę wyrzuconych oczek albo dodać podwojoną liczbę wyrzuconych oczek w przypadku „x2”. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza przekroczy wybraną wcześniej liczbę końca gry (30 lub 50).


gra matematyczna - edukacja domowa z matematyki

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *