Pisanki dzieci

Łatwe pisankowe puzzle

Układanie puzzli to jedna z niewielu rozrywek, która dla dziecka jest zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Maluch, próbując złożyć obrazek z części ma poczucie, że coś tworzy. Jest to swego rodzaju wyzwanie. Taka zabawa pobudza kreatywność, chęć sprawczą i cierpliwość. Warto zaczynać od prostych motywów z dużymi elementami — jedną z możliwości mogą być pisankowe puzzle, przygotowane z okazji Świąt Wielkanocnych. Jeśli dwuelementowe puzzle przestały dla dziecka stanowić wyzwanie, należy zwiększyć ich liczbę.

Ogólnie puzzle wzbudzają zaangażowanie i mobilizują dziecko do wytrwałości. Istotną rolę przy tej zabawie odgrywają także skupienia uwagi oraz planowanie własnych działań. Jako doskonały przykład zabawy konstrukcyjnej puzzle kształtują precyzję ruchów, motorykę małą oraz umiejętności projektowania.

Wiek: od 2,5 lat

Materiały: przygotowane karty do pobrania, wydrukowania i pocięcia; własne przygotowane wzory pisanek

Łatwe pisankowe puzzle — jak się bawić

Można pobrać przygotowaną przez nas wersję pisanek. Wydrukować je na grubszym papierze (ewentualnie zalaminować) i przeciąć wzdłuż wyznaczonych linii.

Pisanki do pobrania tutaj.

pisankowe puzzle

Przed zabawą należy rozłożyć kawałki puzzli na stole i wymieszać je. Zadaniem dziecka jest ułożenie pisanek, tak aby wszystkie części pasowały do siebie.

Do tej zabawy można stworzyć również własne wzory pisanek, przygotowane na grubszym kartonie. Następnie pociąć je według uznania, pamiętając, że liczba elementów pisankowych puzzli zależna jest od wieku dziecka.

Starszym dzieciom można przygotować pisankowe puzzle z większej liczby elementów — 4, 5, 6 itd.

Puzzle i wspieranie rozwoju

Układanie puzzli naturalnie stymuluje rozwój mózgu. Dzieci, które wcześnie zaczęły swoją przygodę z takimi układankami, trenują koncentrację i cierpliwość. Są to przydatne umiejętności na dalszym etapie kształcenia i życia. Układanie puzzli rozwija także wiarę we własne możliwości, szczególnie, jeśli maluch tworzy obrazki samodzielnie, bez większej pomocy ze strony dorosłych.

Układanie puzzli to znakomity trening pamięci, w dodatku uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia — odpowiednie fragmenty wzoru muszą do siebie pasować a zależność tę dziecko musi samodzielnie dostrzec.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *