Zabawa z kremem

Kremowa pielęgnacja dotyku

Dotyk jest niezwykle istotnym zmysłem człowieka, ponieważ większość bodźców odbieramy właśnie tą drogą. Warto zatem pomagać dziecku w odkrywaniu doznań dostarczanych przez skórę. Wspieramy w ten sposób rozwój połączeń neuronowych i stymulujemy rozwój mózgu malucha, wzbogacając świat jego odczuć oraz emocji. Zabawa z kremem może przynieść wiele korzyści rozwojowych i stanowić jeden z elementów integracji sensorycznej w codziennych czynnościach.

Wiek: od 1 roku życia

Materiały: krem do ciała dla niemowląt lub małych dzieci, duży ręcznik

Większość dzieci lubi smarowanie kremem, szczególnie jeśli mogą same przy tym pomóc. Aby codzienną czynność pielęgnacyjną zamienić we frajdę, wystarczy pozwolić maluchowi od czasu do czasu samemu „wykremować” swoją skórę. W tym celu należy posadzić dziecko na rozłożonym ręczniku i podarować mu otwarty krem. Maluch bez wahania sięgnie po tłustą maź i wysmaruje nią całe swoje ciałko. Oczywiście warto mu nieco pomóc i ogólnie pilnować, ale podczas tej zabawy nie wolno strofować!

Inny wariant kremowej zabawy

Podczas smarowania skóry dziecka nałóż krem w ciekawy wzorek. Jeśli smarujesz plecy, niech dziecko zgadnie, co zostało na nich namalowane. Jeśli smarowane są ręce, nogi lub brzuch, pozwól dziecku wybrać wzór, w jaki chciałoby się „przystroić”.

Podczas smarowania kremem można też wykorzystać jakiś masażyk, np. z wierszykiem lub zabawę z rzeczką płynącą po pleckach.


Inspirowane:

Nitsch C., Hüther G., Wspieranie rozwoju dziecka, Wydawnictwo Olesiejuk 2011, s. 49.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *