pierwsze kroki z matematyką

Liczymy z plasteliną

Zabawa przeznaczona jest dla przedszkolaków. Zapoznaje dziecko z cyferkami, kształtami, uczy łączenia w zbiory oraz liczenia. pomaga stawiać pierwsze kroki w matematyce. Dodatkowo wspomaga rozwój motoryki małej, a także postrzegania przestrzennego, tworzenia podobieństwa, wspierającym tym samym percepcję wzrokową. Lepienie określonej liczby płatków w podanym kształcie pozwala dostrzec dziecku nieszablonowe rozwiązania, przez co rozwija jego kreatywność.

Materiały: karteczki z cyferkami i kształtami, plastelina, matryca/plansza do uzupełnienia kształtami (ewentualnie)

Rodzic przygotowuje dwie grupy karteczek do losowania. Jedna z cyferkami od 1 do 9, druga z narysowanymi kształtami (koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt i kreska). Dziecko losuje kolejno karteczkę z cyferką, a następnie z narysowanym kształtem.

Zadaniem dziecka jest ulepienie tylu płatków do kwiatka, ile napisane jest na karteczce. Dodatkowo każdy płatek musi być kształtem jak najbardziej zbliżony do wylosowanej figury. Środek kwiatka i łodyga mogą być przygotowane prze rodzica, dziecka wówczas tylko uzupełnia kwiatek.

Dla mniejszych dzieci wystarczy, gdy zadanie będzie ograniczało się tylko do liczby kwiatków, a zamiast losowania karteczek będziemy rzucać kostką. Starsze dzieci bez problemu poradzą sobie ze złożonym zadaniem (i liczba płatków, i kształt).

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *