Aby nauczyć dziecko nowego słownictwa w obcym języku, użyteczna może okazać się zabawa Magic eye. Jednocześnie wspiera ona procesy pamięciowe (pamięć krótkotrwała, obrazów, słów oraz pamięć sekwencyjna) i rozwój koncentracji.
Potrzebne są do niej karty, które wycinamy z bloku technicznego lub sięgamy po zwykłe kartki A4. Na każdej kartce rysujemy proste obrazki (dom, lalka, piłka, jabłko, dziewczynka, słońce). Żeby słówka były lepiej zapamiętywane warto podzielić je na kategorie. Jednego dnia bawimy się w słówka — zwierzęta, drugiego — przedmioty, trzeciego — owoce, itd. Do zabawy nie używamy więcej niż 8 kart, gdyż najlepiej zapamiętuje się jednorazowo 7-8 słówek. Dla mniejszego dziecka wystarczą na początek 4.
Zasady gry
Obrazki układamy w jednym rzędzie i po kolei je nazywamy, najpierw sami, potem razem z dzieckiem. Gdy dziecko bezbłędnie będzie umiało nazwać każdy obrazek, wówczas odwracamy jeden z nich tak, by nie był on widoczny. Ponownie nazywamy wspólnie z dzieckiem wszystkie karty, łącznie z tą odwróconą, niewidoczną. Mówimy dziecku, że mamy magic eye, gdyż widzimy obrazek, mimo że jest on zasłonięty. Następnie odwracamy kolejny obrazek i znowu nazywamy wszystkie karty od początku włącznie z tymi zasłoniętymi. Potem odwracamy trzeci i czwarty, aż wszystkie będą niewidoczne.
Podczas zabawy dzieci największą frajdę mają z tego, że umieją nazwać wszystkie obrazki pomimo tego, że ich nie widzą.
Zabawa Magic eye dla starszych dzieci może zostać wzbogacona o podpisy do obrazków, utrwalające prawidłowy obraz zapisanego słowa (czytanie globalne)