Wesoła zabawa ruchowa na początek dnia, to doskonały sposób na poranną gimnastykę malucha. Naśladowanie zwyczajów owadów i zwierząt z łąki sprzyja rozwojowi motoryki małej oraz dużej, a także wprowadza w dobry nastrój. Poranna gimnastyka malucha Na majowej łące to także dobry sposób na rozwój koordynacji ruchowej, poczucia rytmu, orientacji przestrzennej oraz naukę wykonywania poleceń.
Zabawa ruchowa jako poranna gimnastyka malucha przy muzyce lub tamburynie (grzechotkach) to zawsze dobry pomysł na początek dnia, zwłaszcza gdy dziecko jest jeszcze troszkę zaspane i słabo rozruszane. Po takiej rozgrzewce łatwiej o uśmiech, a organizm cudownie się dotlenia, dając szansę na dokonanie kolejnych „wielkich” odkryć w ciągu dnia.
Wiek: od 5 r.ż.
W porannej gimnastyce malucha można wykorzystać następujące łąkowe motywy zabaw ruchowych.
Pilne mrówki
Jest to zabawa oddechowa i rytmizująca, dobra na początek ćwiczeń, a także na koniec. Dziecko porusza się po kole, wysoko podnosząc kolana. Maszeruje kolejno: na piętach, palcach; wykonuje długie kroki; stawia stopę za stopą itd. Podczas marszu wykonuje głębokie wdechy i wydechy nosem. Rytm nadaje rodzic, wystukując go na bębenku, tamburynie, grzechotkach lub pokrywce od garnka (ewentualnie znajdując dobry podkład muzyczny).
Ule i pszczoły
Jest to zabawa orientacyjno-porządkowa, rozgrzewająca jednocześnie aparat mowy. Maluch porusza się, machając dłońmi i cicho przy tym bzycząc. Na umówiony sygnał, np. jedno uderzenie w tamburyno, zagrzechotanie grzechotką (lub uderzenie w pokrywkę od garnka), zatrzymuje się i tworzy ul z rączek (ramiona układa nad głową w kształt daszku). Kiedy usłyszy dwa uderzenia, z powrotem „zamienia się” w pszczołę.
Kwiaty ku słońcu (przy „Poranku” Edvarda Griega)
Jest to ćwiczenie dużych grup mięśniowych, koordynacji ruchowej, przy jednoczesnym kształtowaniu poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej. Dziecko kuca i przyciąga głowę w kierunku kolan. Wsłuchując się w utwór muzyczny, powoli podnosi głowę, wstaje i wyciąga ramiona wysoko nad głowę, wyobrażając sobie siebie jako rozkwitający kwiat. Pnie się ku górze, wspinając się aż na palce. Ćwiczenie powtarza kilka razy.
Chrabąszcz na łące
zabawa z elementami czworakowania. Dziecko porusza się na czworakach. Na sygnał (uderzenie w instrument, klaśnięcie lub zagrzechotanie) obraca się na plecy i macha ramionami oraz zgiętymi w kolanach nogami, naśladując przewróconego chrabąszcza.Po chwili wraca do czworakowania. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Skoczna żabka
Jest to ćwiczenie z elementami skoku, doskonalące refleks i uwagę słuchową. Na środku dywanu/podłogi układamy „staw”, wykorzystując grubą linę, tasiemkę, szarfę lub materiał. Kiedy gra muzyka, dziecko udaje żabkę i porusza się podskokami w przysiadzie wokół wyobrażonego „stawu”. Kiedy dźwięki cichną, maluch musi wskoczyć jak najszybciej do „wody”.
Polecamy:
Co robię, gdy rano wstaję — zabawa ruchowa
Zabawy ruchowe
Ćwiczenia — gimnastyka poranna