Małe przedmioty, pojemniki – 4 zabawy dla niemowlaka

Dzieci około 10 miesiąca życia intensywniej interesują się małymi przedmiotami i chętnie je układają. Warto wykorzystać ten etap, aby wesprzeć kształtowanie wyobrażeń maluszka o otaczającym świecie, koordynację wzrokowo-ruchową oraz procesy wpływające na umiejętność rozwiązywania problemów w późniejszym wieku. Proste zabawy we wrzucanie i wyjmowanie przedmiotów, dopasowywanie kształtów czy wkładanie małych przedmiotów do większych, np. wiaderka, pudełka lub miski, sprawi nie tylko frajdę dziecku, ale odpowiednio zastymuluje mózg do działania. Podobne czynności stanowią tym samym dobrą okazję do porządkowania myśli.

Wiek: od 10 m.ż.

Materiały: różnej wielkości pudełka, wiadereczka, miseczki, pudełka po bombkach (z przegródkami), małe zabawki (stosowne do wieku)

I. Wrzucanie i wyjmowanie przedmiotów

Daj dziecku miseczkę lub wiadereczko oraz kilka małych przedmiotów. Pokaż maluszkowi, że może wrzucać przedmioty do środka i wyjmować z powrotem.

Wariant zabawy: Spróbuj ułożyć proste rymowanki (lub piosenkę) towarzyszące zabawie, o kolejnych przedmiotach wkładanych lub wyjmowanych z pojemnika/pudełka.

np.:

wrzucanie i wyjmowanie przedmiotów

 

Raz, dwa, trzy, zabaweczkę wrzucasz ty!

Raz, dwa, trzy, wrzucam ja — wrzucasz ty!

Pudełeczko, pudełeczko baw się moją zabaweczką.

Piłka, lala, klocek mały już w pudełku się schowały.

itp…

Dzięki temu maluszek szybciej przyswoi sobie mowę i chętniej będzie z niej korzystać.

II. Wkładanie przedmiotów w przegródki

Przygotuj pudełko z przegródkami (np. po bombkach, kieliszkach, szklankach, butelkach). Daj dziecku kilka przedmiotów, które będzie mogło powkładać do przegródek (zabawki o optymalnym kształcie, rolki po papierze, plastikowe butelki). Następnie pokaż, że można je też wyjąć i zachęć do tego maluszka. Niech układa przedmioty według własnego pomysłu i trochę pokombinuje…

10- i 12-miesięczny maluch będzie zaabsorbowany takim zajęciem.

 

Wiek: 12-15 m.ż.

III. Prosty sorter

Zrób sorter do kształtów lub skorzystaj z gotowej, prostej zabawki.

W wieku większego pudełka wytnij rozmaite kształty, np. koło, kwadrat, trójkąt. Dobrze, aby odpowiadały one konkretnym przedmiotom lub zabawkom (klockom, piłeczce itp.). Podaj maluszkowi przygotowane figury/pasujące do wycięć zabawki i zaobserwuj, czy potrafi dopasować odpowiednie figury do otworów pudełka.

Ważne, aby dziecko spróbowało najpierw samo, dzięki czemu nauczy się samodzielnego rozwiązywania problemów pojawiających się przed nim.

Starsze dziecko może pobawić się w dopasowywanie wyrysowanych lub wyklejonych kształtów na stole (bez wrzucania do pudełka).

IV. Wyrzucanie misia z łóżeczka

newborn-814918 180

Wyrzucanie misia z łóżeczka do pudełka/koszyka obok ćwiczy zręczność malca i daje mu wiele satysfakcji z odniesionego sukcesu.

Dobre rozwiązanie i propozycja zabawy, gdy dziecko przebywa w łóżeczku.

Na początku należy jednak zademonstrować wykonanie ćwiczenia maluszkowi, samodzielnie wrzucając misia do przygotowanego kosza lub pudełka.

 

 

Można też pokazać dziecku, jak wyjąć zabawkę, przekładając rączkę między szczebelkami łóżeczka (jeśli to możliwe) i podnosząc misia do następnego rzutu.

 

gift-boxes-476357 1280

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

1 thought on “Małe przedmioty, pojemniki – 4 zabawy dla niemowlaka

    […] polecana najmłodszym dzieciom, które lubią ponadto umieszczać rzeczy w pojemnikach (zabawy z pojemnikami dla najmłodszych). Kiedy maluch skończy sortowani można go zapytać: W czym są do siebie podobne przedmioty z tej […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *