memory

Memory

Pamięć odgrywa istotną rolę w życiu człowieka, jego procesach poznawczych, podczas nauki oraz pracy. Warto kształtować ją i wspierać jej pojemność od najmłodszych lat. W bardzo prosty sposób możemy sami sobie stworzyć idealną pomoc w postaci popularnej gry „pamięć”, czyli „memory”.

Potrzebujemy do tego kartonu, nożyczek, pisaków lub kredek. Z kartonu wycinamy mniejsze kartoniki i na każdym rysujemy prosty obrazek — na 2 kartonikach jeden ten sam rysunek, np. domek, drzewo, piłka, auto… Jeśli nasze dziecko potrafi już czytać, możemy zamiast jednego rysunku zapisać słowo, wówczas parą pasujących kartoników będzie obrazek i podpis do obrazka.

Gdy mamy już przygotowane — powycinane i wypełnione obrazkami wszystkie kartoniki, rozkładamy je obrazkami do dołu. Uczestnicy zabawy kolejno odsłaniają po dwie karty. Jeśli odkryte karty tworzą parę, gracz zatrzymuje ją, w przeciwnym wypadku odkłada karty na miejsce. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.

Możemy stworzyć kilka wersji gry w zależności od tematyki, np. kolory, zwierzęta, zabawki, przeciwieństwa (mały-duży, gruby-chudy, wesoły-smutny) itd.


Polecamy także nasze propozycje zabaw memory z kartami do pobrania:

Oraz inne zabawy kształtujące pamięć.

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

1 thought on “Memory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *