Wychowując, dbamy także o rozwój umysłowy malucha. W pierwszych latach swego życia dzieci przechodzą niezwykle skomplikowane procesy rozwojowe, szczególnie intensywnie ćwicząc pamięć i koncentrację. Dlatego właściwe ich kształtowanie i wspieranie jest tak ważne i kluczowe dla dalszego rozwoju. Tu z powodzeniem sprawdzają się tematyczne gry typu memo (np. memory jesienne), dzięki którym maluch nabywa nowych lub usprawnia posiadane możliwości intelektualne, stymulując neuroplastyczność mózgu, a przez to pracę wielu zmysłów i umiejętności na raz — pamięci, koncentracji, spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyobraźni.
Memory jesienne jako gra towarzyska uczy ponadto poprawnych zachowań społeczny oraz cierpliwości. Zabawa z innymi daje możliwość opanowania i ustalenia wspólnych reguł, rywalizacji, stosowania zasad fair-play, jak i dzielenia się z innymi i radzenia sobie z emocjami towarzyszącymi sukcesowi bądź porażce.
Oto proste memory o tematyce jesiennej, przybliżające dzieciom „dary jesieni”.
Wiek: od 2 r.ż.
Warto poprzez zabawę, zwłaszcza w pamięć i koncentrację, utrwalić dziecku wiedzę o otaczającym go świecie. W tym przypadku o jesieni — porze roku, w której przyroda szykuje się do zimy, ludzie robią/robili zapasy i kończą się żniwa.
Zasady gry
Zasadą gry jest wyszukiwanie par obrazków (takich samych). Karty zostają na początku gry obrócone obrazkiem na dół. Należy je odwracać według ustalonych reguł. Każdy z grających może naraz obrócić obrazkiem do góry tylko dwie karty. Gracze usiłują zapamiętać wygląd obrazków oraz miejsce, na którym dana karta leży.
Kiedy grający odnajdzie dwie identyczne karty, zabiera je i kontynuuje odwracanie tak długo, aż nie trafi w parę. Pozostali gracze przyglądają się i starają się zapamiętać miejsce poszczególnych kart, aby w swoim ruchu szybciej je sparować.
Poniżej zamieszczamy plik z darmowym memo jesiennym do pobrania, wydrukowania i pocięcia. Jest to wersja dla młodszych dzieci, gdyż starsze mogą pobawić się większą liczba kart i więcej zapamiętać (wersja dla starszych dzieci).