Nasze słoneczko – zabawa plastyczna

Zabawa sensoryczna rozbudzająca kreatywność dziecka, pozwalająca mu poznać świat, „dotknąć go” i tworzyć. Tym samym wpływająca na rozwój sensomotoryczny. Jednocześnie rozwijana jest mowa dziecka, dzięki opowiadaniom snutym przez bawiącego się z nim rodzica. W zaawansowanych wariantach maluch ma możliwość urzeczywistniania swoich dziecięcych marzeń.

Wiek: od 2 lat

Materiały: żółty barwnik spożywczy/farba do malowania palcami, duży arkusz papieru

Przebieg zabawy

Rozłóż na ziemi duży arkusz papieru, najlepiej w miarę grubego, i zrób na nim kleksa z żółtej farby. Następnie wraz z maluchem zamoczcie palce w barwniku i domalujcie do kleksa promienie. Podczas zabawy warto opowiadać dziecku o słoneczku na niebie. Można także puścić nagranie piosenki tematycznej lub wierszyka w ciekawej aranżacji.

zabawa plastyczna słoneczko

Inne warianty zabawy: malowanie palcami drzewa, trawy, kwiatka, obłoczka, gwiazdki itp. Zabawę można dostosować do pory roku lub aktualnych wydarzeń z życia rodzinnego, świąt, uroczystości, tego, co w danym momencie przeżywa dziecko.

 

Glossy_illustration08.jpg         Illustration01.jpg         Illustration13.jpg


Inspirowane:
Nitsch C., Hüther G., Wspieranie rozwoju dziecka, Wydawnictwo Olesiejuk 2011, s. 105.

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *