dziecko i nauka liczenia do 10

Nauka liczenia do 10 z wykałaczkami

Nauka liczenia do 10 z pomocą wykałaczek może być dla dziecka ciekawą zabawą. Uczy nazw liczb, ich kolejności oraz określania wzajemnych stosunków mniejsza/większa. Wykorzystanie w tym celu wykałaczek to dodatkowe ćwiczenie motoryki małej oraz precyzyjnego chwytu.

Wiek: 3-5 lat

Materiały: karton, długopis, wykałaczki

Z tekturowego pudełka wycinamy kwadratową planszę i zapisujemy liczby od 1 do 10. Następnie dziecko robi długopisem obok każdej liczby odpowiednią liczbę dziurek. Podczas wbijania do kartonu długopisu dziecko wspólnie z rodzicem (lub samo) głośno liczy dziurki.

Zadanie pierwsze:

nauka liczenia 2

Dziecko wypełnia wykałaczkami dziurki przy kolejnych liczbach, głośno licząc.

Zadanie drugie:

Rodzic zadaje pytanie „Gdzie jest liczba 4?” Gdy dziecko wskaże prawidłową cyfrę, bierze do rączki odpowiednią liczbę wykałaczek i umieszczając je w dziurkach, liczy do czterech.

Zadanie trzecie:

Dziecko wybiera sobie z puli dowolną liczbę wykałaczek i bez liczenia zgaduje, ile ich może być w rączce i mówi np. „Mam 7 wykałaczek”. Następnie sprawdza, czy zgadło, licząc na głos. Jeśli dobrze oszacowało, rodzic lub dziecko mówi: „Dobrze, jest 7 wykałaczek”, jeśli źle, mówi „Nie ma 7 wykałaczek, jest 5”, po czym rodzic pyta, czy to więcej czy mniej, niż dziecko myślało. Gdy dziecko dobrze odpowie, rodzic chwali: „Świetnie, to mniej. 5 jest mniejsze od 7” albo poprawia „To mniej, 5 jest mniejsze od 7”. Kolejnym krokiem jest odszukanie na planszy odpowiedniej liczby i wypełnienie wykałaczkami wszystkich znajdujących się obok tej liczby dziurek.

 

 


Polecamy

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *