Polowanie na liczbę

Polowanie na liczbę

Polowanie na liczbę to zabawa utrwalająca znajomość ciągu liczbowego, rozumienie aspektu porządkowego liczby naturalnej i porównywaniu wielkości liczby. Uczy także myślenia logicznego i strategicznego, trenując koncentrację oraz uwagę słuchową.

Przygotowujemy kartoniki. Na każdym z nich zapisujemy liczbę od 1 do 10 lub 20 (w zależności od liczby kartoników i możliwości dziecka). Dodatkowo wycinamy jeszcze jeden mniejszy kartonik, na którym rysujemy, kwiatka, motylka lub autko. Dziecko może samo wybrać i samo narysować.

Rozkładamy kartoniki z liczbami w jednym szeregu. Odwracamy się, a w tym czasie dziecko umieszcza swój mały kartonik z motylkiem pod wybrany kartonik przykładowo z liczbą 8. Odwracamy się przodem do kartoników i próbujemy odgadnąć, gdzie motylek się ukrywa, czyli jaką liczbą jest motylek i zwracamy się do dziecka: 

Rodzic – Teraz wymienię liczbę. Jeżeli moja liczba będzie mniejsza od motylka odpowiedz „za mało”. Gdy moja liczba będzie większa od motylka powiedzcie „za dużo”. Gdy zgadnę, zawołaj – „Tak, motylek to liczba  … !”

Rodzic – Czy motylek to liczba 6?

Dziecko – Za mało.

Rodzic – Jeżeli 6 jest za mało to 1,2,3,4,5, także jest za mało (dziecko odkłada kartoniki z tymi liczbami na bok)

Rodzic  – Czy motylek to liczba 13?

Dziecko – Za dużo.

Rodzic  – Jeżeli 13 jest za dużo to 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 także jest za dużo (dziecko odkłada kartoniki z tymi liczbami na bok)

Rodzic  – Czy motylek to liczba 10?

Dziecko – Nie (odkłada kartonik z liczbą 10 na bok).

 

Kontynuujemy zgadywanie, aż trafimy na odpowiednią liczbę.

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *