Rybka – rysowanie z wierszykiem

Rozbudzając kreatywność dziecka i dbając o jego rozwój manualny, warto skorzystać zabaw wspomagających motorykę małą i rysowanie. Doskonałą zachętę do samodzielnego zmagania się z trudnościami twórczymi stanowią rysowane wierszyki (np. rysowany wierszyk o rybce). Rymowanki te stymulują też rozwój mowy oraz wspierają procesy poznawcze. Taka zabawa ułatwia malowanie, proponując proste kształty na początek, poprzez zabawne rymowanki towarzyszące rysunkom. Wierszyki ponadto poszerzają słownictwo malucha i uczą korzystania ze słownych instrukcji.

Rysowane wierszyki stwarzają także okazję do rozmowy na temat aktualnie rysowanych przedmiotów. Ale przede wszystkim są świetną formą spędzania czasu wspólnie z dzieckiem.

Wiek: od 2 r.ż.

Przebieg zabawy: Pokaż dziecku, jak należy trzymać kredkę lub ołówek, i recytując wierszyk, narysuj opisany w nim obrazek — rybkę. Następnie zachęć maluszka do wodzenia paluszkiem po konturze zgodnie z rymowanką lub samodzielnego dorysowania jakiegoś elementu.

Kolejnym etapem zabawy będzie zachęcenie dziecka do samodzielnego wykonania obrazka rybki, a później powtórzenia wierszyka. Ale na to potrzeba nieraz czasu. Ważne, aby zabawy z rysowanymi wierszykami sprawiały przyjemność.

RYBA — rysowany wierszyk

Fala jedna, fala druga.

Głowa, płetwy, oko mruga.

Wszyscy teraz chyba wiecie,

że to ryba ma być przecież.

rysowany wierszyk o rybce

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *