pi-1453839 1280

Wyznaczanie środka okręgu kartką

Jak, odwołując się do zabawy, sprawić, aby geometria nie kojarzyła się dziecku tylko z lekcjami szkolnymi, rysowaniem figur, nudnymi wzorami i według niego mało użyteczną wiedzą? Można posłużyć się jednym z prostych eksperymentów odwołujących się do naturalnej ciekawości dziecka (i trochę ambicji ucznia), pokazując wyznaczanie środka okręgu kartką.

Wyznaczanie środka okręgu nie sprawia kłopotu, gdy ma się cyrkiel lub ekierkę. Warto jednak pokazać dziecku sposób radzenia sobie, gdy nie posiada żadnej z tych rzeczy. Takie kreatywne rozwiązania rozbudzają ciekawość, utrwalają wiedzę i uczą nieszablonowego myślenia. Wspomagają ponadto kształtowanie wyobrażeń o otaczającym świecie, rozwijają logiczne myślenie i poszerzają horyzonty poznawcze.

Proste, domowe eksperymentowanie z dzieckiem to wspaniała alternatywa dla siedzenia przed komputerem czy telewizorem.

Ćwiczenie to pomoże dziecku zrozumieć zależności geometryczne w kole, poznane reguły i utrwali pojęcia: średnica, okrąg, koło, kąt prosty, półokrąg.

Wiek: od 9 r.ż.

Materiały: narysowane koło (lub okrągły przedmiot ? talerzyk papierowy itp.), kartka (z zeszytu, bloku, do drukarki)

Również rysunek koła można wykonać mniej standardowo ? np. odrysowując je od talerzyka, płyty CD, kubka itp.

Na początek dobrze jest postawić dziecko przed problemem i zmotywować do samodzielnego rozwiązania go (aby pobudzić mózg do działania), w odpowiednim momencie wspierając podpowiedzią.

Rozwiązanie:

Umieszczamy kartkę na kole w ten sposób, aby rogiem dotykała jego krawędzi. Tam, gdzie brzegi ułożonej tak kartki przecinają się z okręgiem, zaznaczamy punkty A i B. Łączymy je linią. W ten sam sposób wyznaczamy w dowolnym miejscu kolejne dwa punkty (C i D) i również łączymy je linią.

Miejsce przecięcia się obu linii (AB i CD) to środek okręgu/koła.

 

Wyjaśnienie:

Działanie opiera się na zasadzie, że kąt prosty w kole (tworzony przez wierzchołek kartki) opiera się zawsze na półokręgu. Koło na pół dzieli średnica. Punkt przecięcia obu średnic musi być środkiem koła.

 

koło odcinki

 

 

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *