zabawa w rozpoznawanie liter

Zabawa z literkami

Zabawa, dzięki której dziecko może opanować rozpoznawanie liter, nauczyć się składać je w słowa, a tym samym czytać. Poniższa gra może stanowić uzupełnienie każdej metody nauki czytania (zarówno fonetycznych, opartych na literowaniu, jak i globalnych), bazując na spostrzegawczości i percepcji wzrokowej dziecka. Forma zabawy łatwiej przekona ucznia, że dekodowanie zapisanych słów nie musi być żmudne, ale oprócz praktycznych umiejętności przynosi również frajdę.

Wiek: od 5 lat

Materiały: karty z wyrazami, karteczki z literkami

Przebieg gry

Na dużej kartce zapisujemy kilka wybranych prostych i na początek krótkich słów. Słowa muszą być porozrzucane po całej kartce i zapisane dość dużą czcionką (niekoniecznie muszą być drukowane). Następnie z drugiej kartki wycinamy małe kwadraciki i zapisujemy na nich wszystkie znajdujące się na dużej kartce litery — te, z których składają się nasze wyrazy. Karteczki odwracamy tak, by nie było widać liter i na zmianę z dzieckiem losujemy je. Zadanie polega na znalezieniu słowa, które zawiera wylosowaną literę (rozpoznawanie liter w słownie) i ułożeniu wylosowanej karteczki pod odpowiednią literką. Osoba, która ułoży prawidłowo ostatnią literę w danym wyrazie i na koniec przeczyta swoje słowo — wygrywa.

Można przygotować dwie kartki z wyrazami tak, by każdy gracz miał swoją (z innymi słowami). Trochę na wzór bingo. Kto pierwszy ułoży, dopasuje literki do wszystkich swoich słów — wygrywa!

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Mama dwójki dzieci. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *