Zimowe sekwencje – zabawa

Umiejętność naśladowania, kontynuowania i uzupełniania sekwencji to bardzo ważna zdolność, bez której niemożliwe staje się posługiwanie językiem mówionym i pismem. Mówienie, czytanie i pisanie to bowiem odpowiednie odtwarzanie dźwięków i liter. Zanim dziecko w pełni nauczy się pisać oraz czytać, warto poćwiczyć z nim sekwencje obrazkowe, układając zagadki wymagające od dziecka kontynuowania lub uzupełniania wzoru. Wspiera to rozwój percepcji wzrokowej, dostrzegania zależności i przewidywania następstw. Tym samym kształtuje pamięć sekwencyjną.

Ćwiczenia sekwencji oparte są na trzech głównych etapach — naśladowanie, kontynuowanie i uzupełnianie sekwencji.

Poniżej opis możliwych czynności z przygotowanymi kartami do zabawy w sekwencje oparte o zimowe motywy.

Wiek: 3 r.ż.

Materiały: klocki i plansze do pobrania poniżej

Zamieszczone poniżej karty należy pobrać, wydrukować a drugą stronę pociąć (wyciąć elementy do układania).

Strona pierwsza dokumentu to pierwsza karta pracy dla malucha. Jego zadaniem jest kontynuowanie zaprezentowanego ciągu obrazków.

zimowe sekwencje

Z wyciętych elementów można ponadto tworzyć własne ciągi, do czego słuszy pusta karta z ostatniej strony w dokumencie. Jeśli miejsca na niej byłoby za mało — można tworzyć sekwencje bez ramek, bezpośrednio na stole czy podłodze. Warto przy tym dawać dziecku zadania polegające zarówno na odtwarzaniu, jak i dokańczaniu oraz uzupełnianiu brakujących elementów w ciągu.

Komplet zimowych sekwencji do pobrania.

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *