Kontury i kształty

Zabawa wprowadzająca w świat geometrii i ucząca dzieci rozpoznawać kształty na podstawie konturów.

Tego typu aktywność nie tylko sprawia dziecku przyjemność i frajdę, ale też odpowiednio stymuluje mózg do działania (koordynacja wzrokowo-ruchowa, pobudzanie zmysłów). Podobne czynności stanowią także dobrą okazję do porządkowania myśli. Zabawy z segregowaniem i porządkowaniem rozwijają logiczne myślenie i stanowią doskonałą podstawę do przyszłych zabaw oraz działań wymagających większego wysiłku intelektualnego.

 

Wiek: od 18 m.ż.

Materiały: kolorowa taśma (np. papierowa)/kolorowy brystol, klocki o różnych kształtach (np. piankowe)

Kolorową, papierową taśmą klejącą tworzymy na stoliku/biurku kontury kształtów (wyklejamy je). Po zabawie bez problemu taką taśmę się ściąga, nie uszkadzając przy tym blatu. Do wiaderka wrzucamy rożne klocki. Zadaniem dziecka jest losowanie z wiaderka klocka i dopasowanie go do odpowiedniego konturu. Dobrze, jeśli dziecko będzie umiało nazwać kształt i oczywiście kolor.

Wersje zabawy

W pierwszym etapie możemy potraktować zabawę jako quiz dla rodzica. Dziecko losuje klocek, rodzic musi odgadnąć, jaki to kolor i jaki kształt (oswajanie dziecka z nazewnictwem typowym dla geometrii, poprawną wymową). Jeśli dobrze odpowie, dziecko kładzie figurę w odpowiednie miejsce. Czasami warto się pomylić, aby dziecko miało większą radość — w poprawianiu mamy czy taty. 

Inna wersja zabawy — naprzemienne losowanie i nazywanie — dziecko losuje klocek, nazywa figurę geometryczną i kładzie w odpowiednie miejsce (dostaje 1pkt), następnie rodzic losuje, nazywa i układa (poprawna odpowiedź — 1pkt). Zła odpowiedź — klocek wraca do wiaderka. 

 

taśmy do zabawy w kontury

 

Jeśli nie mamy taśmy, możemy na brystolu czy dużych kartkach narysować kontury figur pisakami (kartony pozostają potem do wielokrotnego użytku).

 

 


 

Młodszym dzieciom polecamy podobne zabawy z przedmiotami i pojemnikami wprowadzające w świat geometrii.

Dla starszych zuchów polecamy z kolei zabawę z zakresu geometrii: Jaki to klocek?

 


 

 

Post Author: Izabela Kokot

Z wykształcenia informatyk, fizyk, matematyk, pedagog i specjalista w zakresie marketingu internetowego. Jej pasją są zarówno nowoczesne technologie informacyjne, jak i metody wspierania rozwoju dziecka, które zagwarantują maluchowi dobry start w dorosłość. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami, sprawiając, że nauka ścisła (i nie tylko) może być rewelacyjną zabawą.

1 thought on “Kontury i kształty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *