Puzzle z bałwankiem i sekwencją cyfr

Puzzle to wspaniała zabawa wspierająca rozwój dziecka i stymulująca pracę mózgu. Układanie obrazka z małych części rozwija kreatywność, uczy koncentracji, planowania własnych działań, postrzegania przestrzennego oraz umiejętności projektowania. Dodatkowo puzzle wspierają pamięć i procesy uczenia się, dlatego warto od czasu do czasu przemycić na nich informacje, które dziecko dzięki samodzielnemu ułożeniu obrazka zapamięta. Poniżej prezentujemy proste zimowe obrazki z bałwankami, po których ułożeniu ukaże się nie tylko ich główny temat, ale także sekwencja cyfr. Dzięki temu dziecko może się zawczasu z nią opatrzyć i utrwalić graficzne znaki liczbowe.

Wiek: od 3 r.ż.

Obrazki można pobrać u dołu strony, następnie wydrukować i pociąć wzdłuż linii (ale nie odcinając cyfr). Elementów jest niewiele, zatem i kombinacji z nimi też, co nie zniechęci szybko dziecka.

Zabawa puzzlami

Warto wspomagać malucha i dodatkowo utrwalać wartość cyfr znajdujących się z boku każdego paska, nazywając elementy układanki, np.: Pierwszy pasek z czapeczką bałwanka, a po nim drugi z oczami i noskiem...

Jeśli dziecko potrafi, może samo pociąć obrazek na paski, dzięki czemu najpierw zobaczy wzór, który będzie musiało przywołać z pamięci, a ponadto poćwiczy motorykę małą. Jeśli zabawa będzie tylko raz wykonana, można kolejne paski naklejać na kartkę (białą lub kolorową). Smarowanie klejem i równe przykładanie do siebie elementów to także świetne ćwiczenie paluszków, dłoni oraz cierpliwości.

Dostępne są dwie wersje zabawy — z cyframi do 5 i do 10. Wybór opcji zależy od umiejętności dziecka.

sekwencja cyfr bałwanek duży

sekwencja cyfr bałwanki małe

 

Puzzle i sekwencja cyfr do 5 do pobrania tutaj.

Puzzle i sekwencja cyfr do 10 do pobrania tutaj.

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *