Rodzinne spacerowanie po mieście

Dobra, słoneczna pogoda to wspaniała okazja na rodzinne spacerowanie po mieście. Oczywiście podczas innej aury również można wspólnie się przechadzać, jednak taki czas zachęca dużo bardziej do wyjścia z domu. Podczas miejskich wędrówek każda rodzina lubi robić coś innego. Jedni preferują spokojne przechadzanie się po parku lub okolicy, a inni uwielbiają pełne przygód wędrówki z atrakcjami będące pretekstem do poznania ciekawych miejsc, ludzi lub rzeczy. Dla tych, którzy do tej pory nie przekonali się do spacerów w wolnym czasie i uważają je za nudne, podajemy kilka inspiracji.

Na spacer po mieście można udać się spontanicznie i włóczyć „bez celu”, a można przechadzać się zgodnie z wcześniejszym planem, według określonego zamysłu. Wielu osobom taka wersja spaceru pomaga zapobiegać nudzie i realizować osobiste bądź rodzinne zainteresowania. Dzieciom pozwala natomiast wesoło spędzić czas z rodzicami, poznać świat i zachęca maluchy do tej formy aktywności na świeżym powietrzu.

Warto pamiętać, że małe dziecko lepiej zniesie dłuższy spacer, jeżeli będzie mogło w razie zmęczenia wsiąść do wózka, czy pojeździć np. na rowerku biegowym.

Spacer po mieście

stare miasto WarszawyWbrew przekonaniu miejski spacer nie musi się ograniczać do parków, osiedlowych uliczek czy deptaków. Istnieją przecież ciekawe skwery, ogrody tematyczne, bulwary, pasaże oraz wąskie uliczki i wyjątkowe miejsca pamięci. W mieście znajdują się także interesujące muzea, zabytki, wystawy, organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi, gry terenowe lub rodzinne pikniki. Wszystko to jest niemożliwe do odkrycia zza okien samochodu. Warto zatem z niego wysiąść i zaplanować przechadzkę z bliskimi tak po okolicy, jak i dalszych dzielnicach miejsca zamieszkania.

W mieście, podobnie jak poza nim, rodzinny spacer można wykorzystać, aby uprawiać różne sporty. Przystosowane są do tego parki oraz wytyczone specjalne miejsca (jak skateparki, boiska, ośrodki sportowe, lodowiska, baseny). Można zatem pojeździć wspólnie na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce lub rozegrać mecz badmintona, siatkówki, minigolfa, tenisa itp. Wszystko to uzależnione jest wyłącznie od upodobań rodziny oraz wieku dzieci.

Historycznie i kulturalnie

Całą rodziną można również wybrać się na spacer po mieście śladem wystaw muzealnych. Oprócz ruchu zapewnimy sobie spotkanie z historią i obejrzymy niezwykłe eksponaty. Warto wyszukać nietypowe miejsca o ciekawych wystawach lub śledzić zmiany wystaw czasowych w większych muzeach.

Spacer można ponadto połączyć ze zwiedzaniem miejsca ważnych dla historii miasta lub zabytków. Przedtem dobrze jest jednak pokrótce wyjaśnić dziecku, gdzie się udamy, co zobaczymy, czego szukamy i co chcemy odkryć.


spacerowanie po mieście

Fotograficznie

Jeżeli dziecko uwielbia robić zdjęcia i obserwować świat przez obiektyw aparatu, nie ma nic lepszego niż spacer pozwalający mu odkrywać fascynujące miejsca i obiekty. Miłośnicy fotografowania mogą wędrować uliczkami starego miasta, spacerować szlakiem murali lub śladami określonej kultury, podziwiać nietypowe lub nowoczesne budynki, wybrać się na stary cmentarz albo zwiedzić obiekty sakralne. Dobrym tematem dla zdjęć są oczywiście także sezonowe bądź egzotyczne rośliny, zwierzęta dzikie lub miejskie oraz ludzie. Dziecko może dzięki takiej przechadzce odkryć fascynujące miejsca, uchwycić piękno przyrody bądź miasta, a także spróbować ująć w kadr życie ludzi. Wolny spacer pozwala na swobodne obserwowanie otaczającego świata, dostrzeżenie wielu szczegółów i przygotowanie dobrego ujęcia.

Tematycznie

Po mieście można opracować także uliczny spacer tematyczny, np. wybierając ulice związane z zawodami, znanymi pisarzami, naukowcami, roślinami, ptakami, bajkami itp. Całości dopełni opracowanie wędrówki w formę rodzinnej gry miejskiej — z szukaniem ulic na mapie, odwiedzaniem ich, wykonywaniem sobie zdjęć przy tabliczkach z nazwami, wymyślaniem opowiadań o ich mieszkańcach? Strategia pozostaje dowolna, zależna od fantazji osoby prowadzącej.

Wiele ciekawych pomysłów na miejskie spacery rodzinne można odnaleźć także na stronach danego miasta, w biurach informacji turystycznej lub dzięki aplikacjom tworzonym na potrzeby turystów odwiedzających daną miejscowość. Warto wyjść z domu i poznać otaczający świat. Uczą się nie tylko dzieci i nie tylko dla nich zarezerwowane są przygody.


ławka w Łodzi

 

Post Author: Maryla Błońska

Logopeda i terapeuta, doświadczony edytor, nauczycielka i matka trzech skarbów; swoje zainteresowania skupia wokół językoznawstwa i logopedii, poprawności językowej w mowie i piśmie, typografii, dysleksji, neuroedukacji oraz aktywnego rodzicielstwa bliskości i świadomego wychowywania dzieci. Poszukuje również metod wczesnego diagnozowania i zapobiegania zaburzeniom o podłożu dyslektycznym. Wybierając zabawy edukacyjne, analizuje je pod kątem frajdy sprawianej dziecku oraz sposobu oddziaływania na rozwój malucha. Wizytówka w sieci: ekoslowko.blogspot.com.

1 thought on “Rodzinne spacerowanie po mieście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *